Prosinec 2018

Noc v tělocvičně BCM – podzimní edice roku 2018 (7)                 1.-2.12.2018

Král je mrtev. Ať žije král! Klasické zvolání při střídání panovníků se s nadsázkou dalo použít i pro další Noc v tělocvičně Basketbalového centra mládeže v zimních dnech končícího roku 2018. Celou „generaci“ loňských účastníků, z nichž mnozí úspěšně pokračují v basketbalu v novém týmu U10, nebo svých vybraných sportech, vystřídala úplně nová „generace“ šikovných, úplně nezkažených kluků nejmladších ročníků 2010-2012. Nenašel se jediný uplakánek ani trucovníček, malé bolístky se hojily za pochodu a zapojení do programu bylo nad očekávání.Všichni nachystaní na pohyb, a ten se jim dostal v plné a zároveň rozumné míře. Všeobecně rozvíjející cvičení pro práci nohou spolu s gymnastikou s balančními prvky v prvním bloku. Ty střídaly míčová hra „na gól“ se sofťáky ve dvou variantách a ball handling s driblinkovými soutěžemi a nakonec soutěže v družstvech. Když pak Michael Jordan s týmem Bugs Bunnyho a zaječice Loly opět porazil v dramatické koncovce rozhodujícího střetu dobra a zla monstra z Hory hlupců, bylo jasné, že film a pizza k němu den dobře zakončí. I believe I can fly…Po vzorném budíčku se borci slušně vypořádali jak s ranní hygienou, tak balením karimatek, spacích podložek a spacáků. Když nešly naštosovat do sáčku, pomohli trenéři ty potvory opravdicky srolovat a věci najednou fungovaly, jak měly. Společná snídaně celou partu tmelila. Dokonce (sic!) zmizela mísa s nakrájenou paprikou! Jakmile se dokousalo, dožvýkalo, až dožmoulalo s poctivou časovou dotací, šlo se na neposedné reakční míčky a míčové dovednosti v přihrávkových a driblinkových cvičeních. Turnaj 4 týmů je stará vesta, ovšem v neustále novém provedení s tolika nadějnými chlapci. Radost se na ně dívat. A kdo turnaj vyhrál? Víte, že ani nevím?

Na závěr si kluci vyzkoušeli, že basketbal a týmové hry jsou v první řadě založené na myšlení a pozornosti. Jak praví klasik, „blbí nemůžou hrát basket“. Mentální pohybový čtverec, „baflling square“, v neděli ráno a ještě k tomu za pohybu by dělal potíže i ligovým hráčům, takže, borci, v pohodě. Každé cvičení jako v pohádce nakonec dobře dopadne, což byl i tento případ.Velké poděkování asistentům BCM Olomouc za nadstandardní pomoc. Odborné vedení tréninků se tak nějak očekává. Energie při odpovídání na steré dotazy a „pane trenére, podívejte se…“ a stejně tak naslouchat svěřování vlastních životních starostí malých dětí občas bere sílu, leč jsou to chvíle, kdy pedagogické poučky a metodika přednášené na fakultě jsou věc jedna a praxe druhá a zůstávají oči malého kluka, který na vás těma očima visí a v tu chvíli plně spoléhá. Poděkování Zuzaně Plaché, Janu Příhodovi a „last-but-not-least“ Jiřímu Mirčevskému.Poděkování svým kolegům, trenérům přípravek, kteří se o děti starají na jednotlivých ZŠ – K.Brodovi/ Řezníčkova a Stupkova, K.Skulovi/ Heyrovského, Z.Rechtíkovi/ Rožňavská, o Čajkovského a Demlovu se starám osobně. V neposlední řadě díky všem rodičům, kteří na tento druh akce přistupují i s vědomím, že nelze vše zajistit 100%, přesto však jak účastí svých dětí, tak případným drobným sponzorstvím pomáhají pokrýt reálné výdaje spojené s pořádáním podobných akcí. Chceme všem dětem v tomto věku nabídnout moderní pojetí pohybové přípravy a ony pak získané pohybové základy dále využily ve prospěch svého dalšího pohybu a sportování.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Štěpán Válek

šéftrenér mládeže SK UP BCM Olomouc

 

Noc v tělocvičně®je nadstavbovou pravidelné činnosti Basketbalového centra mládeže Olomouc SKUP Olomouc. Pokud se děti k nám do cvičení těší a jste s naší činností spokojeni, pomozte nám, prosím, najít cestu k nějaké formě sponzorství a darů pro naši činnost. Velice by nám to pomohlo. Děkuje